top of page
Caută

PRIMA SPOVEDANIE - program cateheticParticipăm la Sfânta Liturghie și ne împărtășim copiii: la fiecare slujbă, în fiecare duminică, mai des sau mai rar, dar de cele mai multe ori fără prea multă pregătire...

O facem din credință, din obișnuință sau fiindcă așa este bine?.. Cert este că acest obicei bun și sfânt se cam oprește pe la 7 ani, când auzim în biserică pe preot că deja copilul trebuie să înceapă să treacă pe la spovedit, să își mărturisească păcatele înaintea preotului.


De ce trebuie să înceapă copilul să se spovedească?


Pentru că în jur de 7 ani (e drept, unii mai devreme, alții mai târziu) încep să fie conștienti (și liberi) în a lucra binele și răul. Astfel, având conștiința greșelii, ea trebuie asumată și mărturisită.

În Belgia, ca și în celelalte țări majoritar catolice, în jurul vârstei de 7 ani, copii sunt invitați să participe la Prima Împărtașanie. Lucrul acesta nu are sens (și e chiar greșit) pentru copiii noștri, fiindcă ei nu sunt catolici și, ortodocși fiind, au primit Prima Sfântă Împărtașanie îndată după Botez, iar apoi au mai fost împărtașiti oridecâteori au participat la Sfânta Liturghie.


Ce propunem?

Un program catehetic, o mini-serie de întâlniri cu copiii, în care îi învățăm ce este greșeala, cum ne cerem iertare, cum ne mărturisim. ce facem apoi ca să greșim mai puțin și cum să ne pregătim pentru slujbă!Cine poate participa?


· Copiii de 6-7 ani până la 9 (chiar 10 ani), care nu s-au spovedit niciodată, dar doresc să facă acest lucru.

· Copii, de aceleași vârste, care s-au spovedit, poate, o dată - de două ori, dar nu au avut oportunitatea de a participa și la explicații, mai pe larg, despre ce și cum ne spovedim.


Când au loc întâlnirile ?


· 6 mai, ora 13.00 - Prima întâlnire catehetică

· 13 mai, ora 13.00 - A doua întâlnire catehetică

· 27 mai, ora 13.00 - A treia întâlnire catehetică

· 3 iunie, Prima Spovedanie - ora stabilită cu fiecare copil

· 4 iunie, ziua de Rusalii, după Sfânta Liturghie - Absolvirea programului și înmânarea diplomelor


NOTĂ: Copiii vor învăța și câteva dintre cântările Sfintei Liturghii din ziua praznicului Rusaliilor și le vor interpreta în timpul slujbei.Cum ne înscriem copilul?

Completând acest formular:

Comments


bottom of page