top of page
Caută

PREÎNSCRIERI pentru PELERINAJ ÎN ISRAEL 2020


Rotonda sub care se află Sfântul Mormânt al Domnului - „vârful” oricărui pelerinaj în Țara Sfântă

Sunt deja câțiva ani buni de când, o dată pe an, mergem împreună, în familia cea mare a parohiei, într-un pelerinaj la locuri sfinte. Destinația aleasă pentru anul 2020 este ȚARA SFÂNTĂ - Israel și Palestina, așa că va trebui să fim un pic prevăzători în organizarea acestei călătorii.

Primul pas pe care ar trebui să îl facem ar fi rezervarea biletelor de avion, care, nerezervate din timp, pot ajunge la prețuri destul de piperate. Pentru a face acest lucru, însă, trebuie mai întâi să stabilim perioada călătoriei, iar în acest sens vă invităm, pe aceia dintre dvs. interesați să mergeți în acest pelerinaj, să alegeți între două posibilități:


*VARIANTA 1: luni, 21 - miercuri, 30 septembrie 2020 - avantajul major al acestei prime variante ar fi că am ajunge în Ierusalim în perioada unei sărbători evreiești - Yom Kipur - când operatorii de turism israelieni nu lucrează, ceea ce înseamnă un număr semnificativ mai mic de pelerini. Acest lucru se va reflecta într-o experiență de pelerinaj mai aerisită, cu semnificativ mai puțină aglomerație, timpi mai scurți de așteptare la diferitele popasuri de închinare și vreme mai multă pentru a ne bucura mai în tihnă de acele locuri binecuvântate. Acest lucru este de avut în mod deosebit în vedere în condițiile în care, în ultimii ani, numărul pelerinilor în Țara Sfântă a crescut vertiginos, perioadele de vârf prilejuind adesea mare înghesuială la locuri de pelerinaj, crescând mult timpii de așteptare și limitând posibilitatea însoțitorilor de a oferi explicațiile cuvenite fiecărei locații vizate. Dezavantajul major pentru această perioadă ar fi că include un singur weekend, necesitând astfel ceva mai multe zile de concediu; în plus, copiii sunt în timpul școlii.


*VARIANTA 2: vineri, 30 octombrie - luni, 9 noiembrie 2020 - avantajul major al acestei perioade ar fi că include vacanța școlară de toamnă, ceea ce ar ușura semnificativ socotelile pentru familiile cu copii mai mari, pentru care absența de la școală pe o durată atât de mare ar putea fi problematică. De asemenea, include două weekenduri, ceea ce scade ușor numărul zilelor de concediu necesare. Dezavantajul major pentru această variantă ar fi că ea reprezintă una dintre cele mai aglomerate perioade de pelerinaj în Țara Sfântă, în anii trecuți fiind necesare, de pildă, chiar și trei-patru ore pentru ca grupul să se poată închina la Sfântul Mormânt.


În ambele cazuri, intenționăm să stăm în Țara Sfântă timp de 9 zile - cu 2-3 zile mai mult decât majoritatea „traseelor standard”. Desigur, această extindere a călătoriei crește ușor prețul total, dar permite totodată o abordare mai molcomă, mai așezată - mai potrivită unei astfel de călătorii, pe care cei mai mulți dintre noi nu o vom repeta foarte curând, dacă om mai repeta-o vreodată...

Prețul estimat în acest moment este de 775 euro/pers (poate varia ușor, în funcție de cursul de schimb EUR-USD) și include cazare în cameră dublă, demi-pensiune (mai puțin băuturile alcoolice), transport local, cu atocarul, intrările la obiectivele cu plată.

Prețul nu include biletul de avion, care va costa aprox. 250 euro/pers.


Pentru a ne ajuta să ne facem o ideea cât mai clară asupra posibilităților și dorințelor dvs., vă invităm să vă preînscrieți în acest pelerinaj, alegând una dintre cele patru variante posibile în privința perioadei de călătorie:Comments


bottom of page