top of page
Caută

Începe POSTUL CRĂCIUNULUI

Dragilor, Mâine (miercuri, 14 noiembrie), în ziua de prăznuire a Sf. Grigorie Palama, începem POSTUL CRĂCIUNULUI. Vă invităm călduros să puneți la inimă acest moment și să vă angajați, după putere, la un minim efort ascetic în această perioadă pregătitoare pentru sărbătoarea Nașterii Domnului. Postul acesta nu e unul foarte dificil de asumat, chiar și având în vedere ritmul nostru de viață adesea foarte alert. Să lăsăm un pic deoparte plăcerile acestea mai grosiere, mai cu seamă ale trupului, spre a ne subția simțirile și a ne bucura astfel de plăcerile mai fine, mai rafinate, ale duhului! Vă invităm pe toți să începem această perioadă așa cum se cuvine, jertfind o oră-două de somn din cel mai dulce (de dimineață, adică) și făcându-ne părtași Dumnezeieștii Liturghii ce va fi săvârșită în biserica noastră începând cu ora 6.00. Să ne vedem bucuroși! Post lin!


Sf. Ier. Grigorie Palama, prăznuit pe 14 noiembrie

Comments


bottom of page