top of page
Caută

Bucurie la cutie - ediția 2020

Actualizată în: 26 nov. 2020

Pentru a fi „livrate” la timp, CUTIILE CU BUCURIE trebuie aduse la biserică înainte de 10 decembrie!

Dragii noștri,


Chiar și în vremuri complicate, așa cum putem descrie zilele în care trăim, dorim să facem praznicul Nașterii Domnului un pic mai frumos pentru 75 de copii din familii cu venituri modeste. Pentru aceasta avem, din nou, nevoie de sprijinul și generozitatea dumneavoastră.


Ce este de făcut și cum procedăm?


Cine dorește să se alăture acestui demers, primește numele, vârsta și câteva detalii despre un copil (în general, este vorba despre copii din zone rurale din România). Puteți primi aceste informații începând cu 20 noiembrie, de la una dintre persoanele care se ocupă de coordonarea acestui program (vedeți mai jos).


Dvs. pregătiți cutia cu bucurie (în care vă sugerăm să puneți câte un articol NOU de îmbrăcăminte și încălțăminte, ceva rechizite școlare, ceva dulce, o jucărie, o felicitare/scrisorică de la Moșu’ sau ca de la un prieten – în funcție de vârsta destinatarului). Trebuie să avem în vedere faptul că cei care primesc darurile sunt câteodată frați sau vecini și că, dacă într-un pachet se vor găsi doar dulciuri, iar în altul de toate, bucuria nu va fi deplină pentru toți!
SAU


În situația specială de anul acesta (magazinele închise cel puțin până pe 13 decembrie, deplasările limitate etc.) vom putea pregăti noi cutia pentru dvs. Cum procedăm în cazul în care doriți să optați pentru această variantă? Contactați pe Cristina RADU (0485 41 44 20), alegeți-vă un copil și indicați suma pe care o puteți aloca pentru pregătirea bucuriei și noi ne vom ocupa de tot. Banii trebuie depuși în contul parohiei:

Roemeense Orthodoxe Parochie Antwerpen

IBAN: BE84 0013 6127 4859, deschis la BNP Paribas Fortis

Comunicare: Bucurie la cutie 2020.

După ce cutia va fi pregătită, veți primi bonul cu cele cumpărate!

După calculele noastre, dacă dorim ca o cutie să conțină toate cele enumerate mai sus, suma alocată nu poate fi mai mică de 75 de euro.

Această variantă poate fi aleasă numai până la 1 decembrie!


Cutia cu bucurie trebuie adusă la biserică, până cel târziu pe 10 decembrie 2020; se înțelege că, odată cu cutia, ar fi bine dacă ați putea contribui și cu o mică sumă care să acopere costul transportului până în România. Calculul îl puteți faceți dumneavoastră; curierii taxează, în perioda aceasta 1,5 euro pe kg. În situația, puțin probabilă în preajma sărbătorilor, că vom găsi transport gratuit pentru cutiile noastre, banii strânși pentru transport vor fi donați parohiilor din satele respective.

Din motive lesne de înțeles, cutia trebuie să fie potrivită cu ceea ce conține, iar nu mai mare. Ea nu trebuie ambalată în hârtie de cadou! Ne vom ocupa noi de ambalare, pentru ca toate cutiile să arate la fel!


După livrarea cutiei la destinația finală încercăm să alcătuim o colecție de fotografii cu rezultatul ostenelii noastre. Pozele nu vor circula pe rețelele de socializare, ci mai degrabă în privat, către cei care au participat în program!


Domnul să binecuvânteze osteneala tuturor!


Persoane de contact


Ionela VOLOAGĂ

0471 63 77 11


Cristina RADU

0485 41 44 20

Doina VLAD

0492 11 71 64

Comments


bottom of page