top of page
Caută

BUCURIE LA CUTIE 2023

Actualizată în: 18 nov. 2023

Pentru a fi „livrate” la timp, CUTIILE CU BUCURIE trebuie aduse la biserică

înainte de 10 decembrie!


Dragii noștri,


Așa cum v-am obișnuit deja de câțiva ani buni, vă invităm să facem împreună un gest de bunătate spre a înfrumuseța un pic zilele de Crăciun pentru 100 de copii din familii cu venituri modeste. Doriți să participați?


Ce e de făcut?


Pe scurt, există două posibilități:

pregătiți cutia în funcție de instrucțiunile de mai jos și o aduceți la biserică
sau
donați o sumă de bani și pregătim noi cutia, în locul dumneavostră.

Pe larg, lucrurile se desfășoară astfel:

Fiecare dintre copiii beneficiari ai acestui program au scris câte o scrisoare Moșului, scrisoare pe care o veți primi dumneavoastră. Alături de scrisoare, veți primi și o cutie pregătită în prealabil de noi.

În scrisoare veți găsi numele, vârsta și câteva detalii despre un copil (în general, este vorba despre copii din zone rurale din România).


Dumneavoastră pregătiți cutia cu bucurie în care vă sugerăm să puneți următoarele:

• câte un articol nou de îmbrăcăminte și încălțăminte


• câteva rechizite școlare


• ceva dulce


• o jucărie


• o felicitare/scrisorică de la Moșu’ sau ca de la un prieten – în funcție de vârsta destinatarului.


!!! Trebuie avut în vedere faptul că cei care primesc darurile sunt câteodată frați sau vecini și că, dacă într-un pachet se vor găsi doar dulciuri, iar în altul de toate, bucuria nu va fi deplină pentru toți.


În principiu, ne dorim să primiți scrisoarea în modul clasic, așa cum a fost pregătită pentru Moș Crăciun. De asemenea, ideal ar fi să pregătiți dumneavoastră - poate chiar alături de copiii dumneavoastră - darul pentru destinatarul din România.


Având experiența anilor trecuți, am descoperit că sunt destule persoane cărora timpul sau distanța nu le permit să pregătească cutiile cu bucurie, dar altminteri sunt doritoare să participe în acest proiect. Din acest motiv, pentru un număr de 20 de copii (din cei 100) vom pregăti noi cutiile cu bucurie.


Dacă doriți să participați astfel la campania noastră, contactați pe unul dintre responsabilii de mai jos, alegeți-vă un copil și indicați suma pe care o puteți aloca pentru pregătirea cutiei cu bucurie, iar noi ne vom ocupa de restul. Banii vor trebui depuși în contul fundației parohiei noastre:


FILANTROPIA VZW

IBAN: BE44 1431 2360 1545.

Cont deschis la FINTRO.

Comunicare: Bucurie la cutie 2023.


După calculele noastre, dacă dorim ca o cutie să conțină toate cele enumerate mai sus, suma alocată nu poate fi mai mică de 120 euro (pentru un copil mic, de 7-8 ani) și urcă până la 140 - 150 euro (pentru un copil de 17 ani).

Această variantă poate fi aleasă numai până la 1 decembrie!


Când și unde primim scrisoarea?

Scrisorile le puteți primi la biserică, sau, în mod excepțional, prin telefon sau WhatsApp, contactând persoanele responsabile.

De primit, le puteți primi la:

o Parohia din Antwerpen (Heistraat 319, Wilrijk) pe 19 și 26 noiembrie.


Cutia cu bucurie trebuie adusă la biserică, până cel târziu pe 10 decembrie 2023; se înțelege că, odată cu cutia, ar fi bine dacă ați putea contribui și cu o mică sumă care să acopere cutia, împachetarea și costul transportului până în România. Calculul îl puteți face dumneavoastră; curierii taxează, în perioada aceasta 2 euro/kg. În cazul (puțin probabil în preajma sărbătorilor!!!) în care vom găsi transport gratuit pentru cutiile noastre, banii strânși pentru transport vor fi donați parohiilor din satele respective.


Din motive de organizare vă rugăm să folosiți cutiile pe care vi le dăm noi.


Cutiile nu trebuie ambalate în hârtie de cadou! Ne vom ocupa noi de ambalare, pentru ca toate cutiile să arate la fel!


După livrarea cutiei la destinația finală, încercăm să alcătuim o colecție de fotografii cu rezultatul ostenelii noastre. Pozele nu vor circula pe rețelele de socializare, ci mai degrabă în privat, către cei care au participat în program!


Domnul să binecuvânteze osteneala tuturor!


Dacă aveți nevoie de mai multe detalii, le puteți cere uneia dintre persoanele de contact, NUMAI seara, între orele 17.00 și 20.30.


Persoane de contact:


Gabriela NEGRUȚI

0493 87 75 21Cornelia GAVRILĂ

0467 6255 35


Comments


bottom of page