top of page
Caută

Apel la solidaritate: Turcia & Siria / Parohia Huldenberg


Iubiților,


Deja de o săptămână suntem martori îndepărtați ai tragediei încă în desfășurare în zonele lovite de seria de cutremure foarte puternice, în Turcia și Siria. Din nefericire, pe zi ce trece, miilor de oameni striviți sub clădirile dărâmate li se adaugă alții, care cad victime condițiilor de viață aproape imposibile în care s-au trezit în urma dezastrului.


Mult mai aproape de noi, tot în noaptea de sâmbăta spre duminica trecută, imobilul care adăpostește Parohia Ortodoxă Română Toți Sfinții, din Huldenberg (Leuven) a fost cuprinsă de un foarte violent incendiu. Flăcările, iar apoi tunurile de apă, au afectat semnificativ biserica, școala parohială și locuința părintelui paroh (https://basilica.ro/belgia-incendiu-la-parohia-si-scoala-romaneasca-din-huldenberg/).


În prag de Post Mare, vă punem la inimă gândul și rugămintea de a pune mână de la mână într-un minim efort de solidaritate cu acești frați ai noștri, de aproape și de mai departe. Să jertfim fiecare câte ceva din ale noastre, spre a aduce o mângâiere celor loviți, iată, de necazuri!


Concret, puteți contribui la această colectă pe trei căi:


  • În următoarele două duminici (12 și 19 februarie 2023), vom organiza câte o chetă în biserică, la sfârșitul Sfintei Liturghii.


  • Cei care nu pot ajunge sau preferă să o facă astfel, pot trimite darul lor prin transfer bancar, folosind detaliile de mai jos:

Beneficiar: Roemeense Orthodoxe Parochie Antwerpen

IBAN: BE84 0013 6127 4859, deschis la BNP Paribas Fortis

Comunicare: Colecta


  • Cu card de credit/Paypal:

Domnul să vă răsplătească fiecăruia dărnicia și să mângâie cu harul Său pe cei aflați în suferință!


Comments


bottom of page