top of page
Caută

„Pentru viața lumii” - Serie de cateheze online despre Sfânta Liturghie*

Actualizată în: 1 mai 2020După aproape două luni de carantină, mulți dintre noi am început să resimțim extrem de apăsătoare lipsa apropierii fizice a comunității, a comuniunii ce se crea între noi credincioșii, dar și între noi și Dumnezeu, în Sfânta și Dumnezeiesca Liturghie.

Transmiterea Sfintei Liturghii prin mijloacele media, de care ne-am bucurat cu toții și care va continua cât ține această criză, ne-a ținut aproape și, în unele cazuri, ne-a deschis chiar noi orizonturi de înțelegere a slujbelor (mai ales prin prezența unei camere în Sfântul Altar, ce a facilitat vederea într-un loc în care credincioșii, de obicei, nu au acces).

Totodată, reușim să păstrăm legătura prin platforma de conferințe ZOOM, fie că ne întâlnim doar pentru a ne vedea și a ști unii de alții, fie că discutăm despre o carte sau un film.

În perioada următoare, vă prounem să prelungim tradiția acestor întâlniri online ca să învățăm mai mult despre Sfânta Liturghie, astfel încât, atunci când, în sfârșit, ne vom putea întoarce în biserică, nu doar dorul să ne călăuzească pașii spre biserică, ci și o înțelegerea mai profundă a ceea ce se întâmplă acolo.

Ce e de făcut, concret:

1. Revedeți cu atenție una dintre Sfintele Liturghii de pe pagina de Facebook PAROHIA ANTWERPEN și parcurgeți (măcar parțial) textul Proscomidiei și/sau al Sfintei Liturghii de AICI, așa cum îl are în față preotul, adică incluzând și rugăciunile pe care le rostește!


2. Completați formularul de mai jos cu întrebări, comentarii, nelămuriri! Poate sunt gesturi pe care nu le înțelegeți, cuvinte sau expresii pe care nu le înțelegeți sau întrebări despre semnificația unor momente sau simbolistica lor. Nu există întrebări prea banale sau prea simple, în afara celor nerostite!


3. Bifați cu sinceritate și responsabilitate** una dintre căsuțe:

a. VOI PARTICIPA LA TOATE ÎNTÂLNIRILE

b. VOI ÎNCERCA SĂ PARTICIP LA TOATE ÎNTÂLNIRILE, DAR NU POT PROMITE ACEST LUCRU


4. Urmăriți programul săptămânal pe site! Catehezele vor fi susținute, de obicei, duminica seara începând cu 3 mai.*Șirul de întâlniri se adresează, în principiu, parohienilor și prietenilor apropiați ai comunității noastre. Preoții parohiei nu sunt specialiști în Teologie Liturgică, ci vor doar să ofere o înțelegere aplicată a Sfintei Liturghii pentru cei legați de comunitatea noastră, la nivel introductiv, plecând de la întrebările lor. Există multe cursuri online și cărți pe teme liturgice care pot hrăni mai profund setea de cunoaștere!

** Întâlnirile necesită un oarecare timp de pregătire a temelor în funcție de întrebările pe care le aveți. Pentru acesta este nevoie să știm dacă sunt suficiente persoane interesate, care vor participa constant la întâlniri. Despre Sf. Liturghie s-ar putea face sute de cateheze, de aceea, întrebările sunt esențiale!


Hristos a înviat!

bottom of page