top of page
Caută

Zi istorică pentru comunitate: CUMPĂRAREA BISERICII

Actualizată în: 23 aug. 2019


Construită în anii 1930, Biserica Maicii Domnului a Rozariului va deveni, de la 1 septembrie 2019, Biserica Ortodoxă Românească din Antwerpen

La mai bine de un sfert de veac de la înființare (în anul 1993), timp în care s-a mutat în cinci locații diferite, parohia noastră se pregătește pentru un moment istoric: CUMPĂRAREA BISERICII în care slujim deja din februarie 2017, în Wilrijk. Luarea în proprietate a bisericii de către comunitatea noastră va fi marcată formal DUMINICĂ, 1 SEPTEMBRIE 2019, când Sfânta Liturghie va fi săvârșită de către ÎPS Părinte Mitropolit IOSIF. După slujbă, în prezența reprezentanților tuturor autorităților și instituțiilor care s-au implicat în acest proiect, episcopul catolic al orașului, Monseniorul Johan BONNY, va înmâna cheia lăcașului de cult părintelui Mitropolit IOSIF. Tot atunci vom sărbători (în avans) și hramul parohiei noastre, Nașterea Maicii Domnului, precum și începutul Anului Nou Bisericesc. Nu în ultimul rând, vom săvârși Rânduiala de binecuvântare a elevilor, aflați în prag de an nou școlar.

PROGRAMUL zilei - ora 9.00: Utrenia - ora 9.30: întâmpinarea ÎPS Părinte Mitropolit Iosif - ora 10.00: Sfânta Liturghie - ora 12.30: Ceremonia oficială de luare în proprietate a bisericii de către comunitatea română ortodoxă - ora 13.15: Agapa festivă

Aducem slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate asupra noastră de-a lungul anilor ce au trecut și Îl rugăm să ne ajute să prindem rădăcini adânci în noua Sa casă, dar încă și mai adânci în Împărăția Sa cea neînserată, pe care o binecuvântăm și de care ne împărtășim firav în fiecare Sfântă Liturghie și căreia nădăjduim să-i fim părtași pe deplin la sfârșitul veacurilor.

Vă încurajăm călduros să vă faceți părtași acestei minunate zile de bucurie, ducând, de asemenea, vestea în rândul prietenilor și cunoscuților dvs.Comments


bottom of page