top of page
Caută

Vecernia Iertării - șansa unui nou început


În Duminica dinaintea intrării în Postul Mare, ni se aduce aminte că nu putem trăi fără iertare - nici în relația cu Dumnezeu, și nici în cea cu oamenii.

Dimineața, la Sfânta Liturghie, Hristos Domnul ne spune așa: „Că de veţi ierta oamenilor greşealele lor, ierta-va şi vouă Tatăl vostru Cel ceresc;15.Iar de nu veţi ierta oamenilor greşealele lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greşealele voastre.” (Matei 6, 14-15).

Seara, la Vecernie, toți cei care se consideră mădulare vii ale comunității noastre în Hristos sunt chemați să pășească împreună pe calea postului, punând început bun drumului lor. Cum anume? Tocmai întrupând în viața lor cuvântul Domnului, auzit de dimineață: cerând și oferind iertare tuturor celor care sau pe care, în vreun fel sau altul, i-au amărât de-a lungul anului.

În parohia noastră, Vecernia Iertării va fi săvârșită duminică, 1 martie 2020, începând cu ora 16.00, fiind precedată de reuniunea lunară a Cercului de Carte și urmată de o recepție de lăsata secului, închinată în chip deosebit ostenitorilor care ajută, în fel și chip, la buna desfășurare a diferitelor activități ale parohiei.

Așadar, programul complet al acelei duminici este după cum urmează:

- ora 9.00: Utrenia
- ora 10.00: Sfânta Liturghie
- ora 12.30: Agapa frățească
- ora 13.00: Cercul de carte
- ora 16.00: Vecernia Iertării
- ora 17.00: Recepție de lăsata secului

Să ne vedem bucuroși, numeroși și... iertăcioși! :)


Mai multe despre Vecernia Iertării, aici.

Commentaires


bottom of page