top of page
Caută

SĂ REVIGORĂM TRADIȚIA COLINDELOR, ediția a doua
VREAU SĂ COLIND!
VREAU SĂ PRIMESC COLINDĂTORI!

Iubiților,


Având deje experiența anului trecut, vă invităm din nou, în preajma sărbătorii Nașterii Domnului, să colindați si să lăsați colindătorii să aducă bucurie în casele dumneavoastră! Desigur, ne mai alinăm dorul cu câte un concert sau ascultând înregistrări, dar adevărul este că nimic nu se poate compara cu colindatul din casă în casă! Poate ar fi bine, atunci, să încercăm un pic mai cu vlagă să revigorăm - sau să re-înviem, acolo unde este cazul! - tradițiile cu care am crescut, transmițându-le astfel și copiilor noștri.


CE E DE FĂCUT?


CUM FACEM SĂ COLINDĂM SAU SĂ PRIMIM COLINDĂTORI ÎN ANTWERPEN?


Vreți să colindați?


     Vă punem la inimă un gând: să faceți mici grupuri de copii colindători (câte 2-3 frați sau prieteni care locuiesc în vecinătate), pe care să îi învățați câteva colinde (sau să le repetați pe cele pe care le învață la biserică) și să îi înscrieți pe PRIMUL FORMULAR de mai jos!

    Pe lângă fiorul sărbătorii pe care îl va trezi această tradiție în inimile copiilor, dar și al celor colindați, colindatul poate fi și o oportunitate de a aduce oameni împreună, de a descoperi prieteni, de a servi un ceai și a împărtăși bucuriile.

      Dacă noi vedem că există câteva grupuri formate, vom trimite responsabilului de grup o listă cu familiile (pe cartiere) care ar fi bucuroși să primească cu bucurie colindători în ziua de Ajun sau în zilele de Crăciun.


Vreți să primiți colindători? Completați al doilea formular din josul paginii!


      Date fiind distanțele și dificultățile cauzate de acestea, ne vom organiza puțin altfel decât am face acasă, anunțându-ne vizitele unii la alții.

    Detalii organizatorice veți primi în privat, în urma completării formularelor.


       Domnul, Cel ce se naște în peșteră, să binecuvânteze călătoria noastră către Praznic și pe toți cei ce se străduiesc să țină vie tradiția colindelor!


PRIMUL formular: VREAU SĂ COLIND


AL DOILEA formular: VREAU SĂ PRIMESC COLINDĂTORI!Crâmpeie de colinde din 2022:

Comentários


bottom of page