top of page
Caută

Sâmbătă, 6 martie 2021: Pomenirea celor adormiți („Moșii de iarnă”)


Iubiți credincioși,


Sâmbătă, 6 martie 2021, cu o săptămână înaintea începutului Postului Mare și în ajunul duminicii în care facem pomenirea Judecății de Apoi, Biserica ne cheamă să facem în mod deosebit rugăciune pentru cei deja plecați la Domnul, „adormiți întru nădejdea Învierii și a vieții veșnice”. Aceasta este una dintre pomenirile „de obște” sau generale ale celor adormiți, din cursul unui an liturgic. „Generală” înseamnă că pomenim atât pe bunicii, părinții, frații și pe celelalte rudenii ale noastre pe care i-am cunoscut, dar, dimpreună, cu ei pe toți cei mai dinainte, ale căror nume s-au pierdut în negura istoriei acesteia omenești, dar nu și în lumina iubirii lui Dumnezeu.

După obicei, pomenirea celor adormiți este însoțită, după putință, de milostenie făcută „în numele” celor trecuți la Domnul. Vom încerca și noi să ținem această rânduială de veacuri a Bisericii noastre, având însă în vedere și restricțiile legale impuse de Stat în contextul epidemiei curente.

Astfel:

- participarea la slujbă va fi posibilă pentru maxim 15 persoane. Rezervarea unui loc se face contactând pe unul dintre preoți.

- cei care nu vor mai avea loc la slujbă au la îndemână următoarea posibilitate:

  • Între orele 7.00 și 8.00 pot aduce în biserică prinoasele pentru Parastas, care vor fi lăsate pe mesele dinainte rânduite în mijlocul bisericii.

  • Între orele 8.00 și 9.45, Sfânta Liturghie și Rânduiala Parastasului vor putea fi urmărite LIVE pe pagina de Facebook a Parohiei.

  • Între orele 10.00 și 11.00 pot reveni în biserică, pentru a-și recupera prinoasele.

De ce avem nevoie pentru o pomenire?

Ca de obicei, pentru o pomenire, va trebui să pregătim: i) o colivă, ii) un colac și iii) o sticlă de vin. Acestea au, fiecare, câte un rost liturgic și sunt indispensabile. Pe lângă ele, fiecare împarte ce dorește/poate. Este esențial însă ca absolut tot ce vrem să împărțim să fie așezat dinainte (de acasă, adică) în pungi sau folii de plastic închise etanș. Ideal ar fi ca și coliva să fie așezată de acasă în păhărele sau mici caserole. NU este în niciun chip permis să porționăm sau să consumăm alimente în biserică!


Cum rămâne cu milostenia?


Ca și cu alte ocazii, ar fi de dorit ca milostenia noastră să o facem nu neapărat în cadrul strict al familiei și prietenilor, ci mai degrabă către cei care chiar au o nevoie reală de sprijin, care se îndatorează astfel să pomenească în rugăciunile lor pe cei în numele cărora au primit darul. Din nefericire, mai ales în ultimul an, numărul familiilor care se luptă să o scoată la capăt cu bănuții de la o lună la alta a crescut semnificativ, așa că ne propunem să transformăm pomenirea celor adormiți ai noștri într-un prilej de a veni în sprijinul unor astfel de familii. Cum? Aducând la biserică - pe lângă colivă și colac - plase cu alimente (de preferat, neperisabile), care vor fi apoi împărțite de către voluntarii parohiei celor care au nevoie de ele. Se înțelege că în fiecare astfel de plasă vom pune și un pomelnic cu numele celor pe care îi pomenim.


Dumnezeu să îi ierte pe toți, făcându-le odihnă în lumina Slavei Sale,

iar pe noi să ne miluiască, sporindu-ne dragostea de a-i pomeni!

Comments


bottom of page