top of page
Caută

Sâmbătă, 13 iunie 2020: Pomenirea celor adormiți

Iubiți credincioși,


Dacă rădăcinile sau fundamentul Bisericii sunt de găsit în momentul Răstignirii pe Cruce a Domnului Hristos, Pogorârea Duhului Sfânt reprezintă ziua de naștere a Bisericii în chip văzut, ea marcând momentul întemeierii primei comunități creștine, în Ierusalim.

Având însă conștiința că Biserica, îi cuprinde în chip tainic, nu doar pe cei ce trăiesc acum aici, pe pămând, ci și pe toți înaintații noștri „adormiți întru nădejdea Învierii și a vieții veșnice”, Sfinții Părinți au rânduit ca în ziua dinaintea praznicului Rusaliilor să facem pomenirea generală a lor. „Generală” înseamnă că pomenim atât pe bunicii, părinții, frații și pe celelalte rudenii ale noastre pe care i-am cunoscut, dar dimpreună cu ei pe toți cei mai dinainte, ale căror nume s-au pierdut în negura istoriei acesteia omenești, dar nu și în lumina iubirii lui Dumnezeu.

Întrucât sâmbăta trecută, pe 6 iunie, eram încă în perioada de restricționarea drastică a prezenței la slujbele bisericești și bineștiind că ziua de sâmbătă este, prin excelență, zi de pomenire a celor adormiți, am hotărât ca sâmbăta ce vine, pe 13 iunie, să facem pomenirea generală a acestora.

ATENȚIE, însă! În pregătirea și desfășurarea acestui moment, va trebui să avem în vedere câteva aspecte deosebite, specifice situației curente:

- în primul rând, trebuie să ne rezervăm loc la slujbă, biserica noastră neputând primi mai mult de 70 de persoane simultan. Detalii despre rezervare găsiți la această legătură. Rețineți că formularul respectiv trebuie completat separat pentru fiecare persoană care va fi prezentă în biserică!

- ca de obicei, pentru o pomenire, va trebui să pregătim: i) o colivă, ii) un colac și iii) o sticlă de vin. Acestea au, fiecare, câte un rost liturgic și sunt indispensabile. Pe lângă ele, fiecare împarte ce dorește/poate. Este esențial însă ca absolut tot ce vrem să împărțim să fie așezat dinainte (de acasă, adică) în pungi sau folii de plastic închise etanș. Ideal ar fi ca și coliva să fie așezată de acasă în păhărele sau mici caserole, care să poată fi cu ușurință împărțite după slujbă. NU este în niciun chip permis să porționăm sau să consumăm alimente în biserică!

- în plus, trebuie să respectăm cu strictețe regulile generale de igienă și distanțare de mai jos:


1. La intrarea în Biserică, curățați-vă mâinile cu gel dezinfectant.
2. Evitați, pe cât posibil, orice contact fizic (ne salutăm fără să dăm mâna sau să ne îmbrățișăm, iar icoanele le putem cinsti, pentru o vreme, numai înclinându-ne în fața lor, fără a le săruta).
3. Evitați aglomerația la pangar sau lumânărar!
4. Pomelnicele și lumânările pentru Sfântul Altar le puteți lăsa pe masa așezată în fața bisericii, în dreptul statuii Mântuitorului Hristos.
5. Odată intrați, încercați să vă găsiți loc în dreptul unui scaun liber și limitați la maxim mișcările prin biserică în timpul slujbei. Copiii de orice vârstă pot participa numai în măsura în care părinții garantează că îi pot ține lângă ei pe toată durata slujbei.
6. Este recomandată purtarea unei măști sanitare, mai cu seamă în acele momente când păstrarea distanței minime nu poate fi respectată.
7. Folosiți grupul sanitar numai dacă este neapărată nevoie!

Dumnezeu să îi ierte pe toți, făcându-le odihnă în lumina Slavei Sale,

iar pe noi să ne miluiască, sporindu-ne dragostea de a-i pomeni!

Comments


bottom of page