top of page
Caută

Prima Spovedanie - program catehetic pentru pregătirea copiilor pentru Taina MărturisiriiÎn ultimul timp, din ce în ce mai mult și cu foarte mult entuziasm, ne aducem copiii la Sfânta Liturghie, chiar dacă uneori - din păcate - doar aproape spre sfârșitul slujbei, spre a primi Sfânta Împărtășanie. Bun și sfânt lucru facem pentru copiii noștri!

O facem din credință, din obișnuintă sau fiindcă așa este bine?.., asta Dumnezeu va cântări la sfârșit. Cert este că acest obicei bun și sfânt se oprește pe la 7 ani, când auzim în biserică pe preot că deja copilul trebuie să înceapă să treacă pe la spovedit. De ce? Pentru că în jur de 7 ani (e drept, unii mai devreme, alții mai târziu) încep să fie conștienti (și liberi) în a lucra binele și răul. Astfel, având conștiința greșelii, ea trebuie asumată și mărturisită.

În Belgia, ca și în celelalte țări majoritar catolice, în jurul vârstei de 7 ani, copii sunt invitați să participe la Prima Împărtașanie. Lucrul acesta nu are sens (și e chiar greșit) pentru copiii noștri, fiindcă ei nu sunt catolici și, ortodocși fiind, au primit Prima Sfântă Împărtașanie îndată după Botez, iar apoi au mai fost împărtașiti oridecâteori au participat la Sfânta Liturghie.

Ce propunem?


Un program catehetic, o mini-serie de întâlniri cu copiii, în care îi învățăm ce este greșeala, cum ne cerem iertare, cum ne mărturisim și ce facem apoi ca să greșim mai puțin.


Cine poate participa?

· Copiii de 6-7 ani până la 9 (chiar 10 ani), care nu s-au spovedit niciodată, dar doresc să facă acest lucru.

· Copii, de aceleași vârste, care s-au spovedit, poate, o dată - de două ori, dar nu au avut oportunitatea de a participa și la explicații, mai pe larg, despre ce facem la spovedanie.


Când au loc întâlnirile ?


· 21 mai, ora 12.00 - Prima întâlnire catehetică

· 4 iunie, ora 12.00 - A doua întâlnire catehetică

· 11 iunie, Prima Spovedanie - ora stabilită cu fiecare copil

· 12 iunie, ziua de Rusalii, după Sfânta Liturghie - Absolvirea programului și înmânarea diplomelor


Cum ne înscriem copilul?

Completând acest formular:


bottom of page