top of page
Caută

Pomenirea celor adormiți, în Postul MareDincolo de dimensiunea alimentară, care iese adesea în evidență, postul este o vreme deosebită a cercetării și curățirii celor dinlăuntru ale noastre, un timp al reașezării ori „recalibrării” sufletești. Așa stând lucrurile, este firesc să ne preocupe nu doar starea noastră sufletească, ci și a celor pe care îi iubim, indiferent unde ar fi aceștia - aici, impreună cu noi, sau trecuți deja la Domnul, în rândul celor adormiți în nădejdea Învierii celei de apoi. Asta pentru că, precum se știe, DRAGOSTEA ESTE MAI MARE DECÂT MOARTEA. De aceea, pentru perioada următoare, Biserica a rânduit ca ÎN FIECAREA SÂMBĂTĂ, să-i pomenim pe cei adormiți ai noștri - bunici, părinți, soți ori soții, frați ori surori, fii ori fiice - și, împreună cu dânșii, pe toți cei adormiți întru Domnul peste veacuri, pe care nu mai are cine să-i pomenească pe nume. CONCRET, în biserica noastră vom săvârși pomenirea celor adormiți ÎN FIECARE SÂMBĂTĂ, începând cu Moșii de iarnă (22 februarie 2020) și încheind cu Sâmbăta lui Lazăr (11 aprilie), după următorul program:

- ora 8.00: Utrenia - ora 9.00: Sfânta Liturghie - ora 10.00: Parastas

Mai multe detalii puteți cere unuia dintre preoții parohiei noastre: Pr. George sau Pr. Mario (detaliile lor de contact le găsiți în josul acestei pagini).

Comments


bottom of page