top of page
Caută

PETIȚIE pentru LITURGHIE!


Fraților,

Vă invit pe toți călduros să ne alăturăm vocile inițiatorilor acestei PETIȚII PUBLICE, prin care SE CERE GUVERNULUI FEDERAL AL BELGIEI SĂ RENUNȚE LA DUBLA MĂSURĂ când vine vorba de aplicarea măsurilor restrictive și SĂ PERMITĂ PARTICIPAREA CREDINCIOȘILOR LA SFÂNTA LITURGHIE, în aceleași condiții de igienă ca și tuturor celorlalte spații publice deja accesibile (magazine, muzee, piscine etc.)

Petiția o găsiți aici, în limbile franceză și neerlandeză: https://www.pourlamesse-voordemis.be/ (Pentru a semna, mergeți în josul paginii!)

Traducerea în limba română o găsiți mai jos:


Domnule Prim-Ministru,

Conștienți de sarcina deosebit de complexă și grea care vă revine în această perioadă de pandemie și de dorința dumneavoastră de a lucra pentru binele țării, noi, preoți și diaconi din orașe și de la sate, capelani, monahi și monahii, membri ai Consiliilor Parohiale și credincioși, 𝐯𝐚̆ 𝐫𝐮𝐠𝐚̆𝐦 𝐬𝐚̆ 𝐧𝐮 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞𝐭̦𝐢 𝐜𝐚 𝐦𝐢𝐢 𝐝𝐞 𝐜𝐫𝐞𝐝𝐢𝐧𝐜𝐢𝐨𝐬̦𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐭̦𝐚𝐫𝐚 𝐧𝐨𝐚𝐬𝐭𝐫𝐚̆ 𝐬𝐚̆ 𝐟𝐢𝐞 𝐝𝐢𝐬𝐜𝐫𝐢𝐦𝐢𝐧𝐚𝐭̦𝐢.

Vineri, 27 noiembrie, Guvernul tocmai a autorizat redeschiderea magazinelor desemnate ca „ne-esențiale”, a muzeelor și a piscinelor publice. De asemenea, au fost anunțate reguli drastice pentru perioada sărbătorilor de la sfârșitul anului și menținerea în vigoare a limitărilor curente. Cu toate acestea, 𝐂𝐨𝐦𝐢𝐭𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐂𝐨𝐨𝐫𝐝𝐨𝐧𝐚𝐫𝐞 𝐧𝐮 𝐚 𝐚𝐯𝐮𝐭 𝐧𝐢𝐦𝐢𝐜 𝐝𝐞 𝐬𝐩𝐮𝐬 𝐚𝐬𝐮𝐩𝐫𝐚 𝐮𝐧𝐮𝐢 𝐬𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐞𝐬𝐞𝐧𝐭̦𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐨 𝐦𝐮𝐥𝐭̦𝐢𝐦𝐞 𝐝𝐞 𝐨𝐚𝐦𝐞𝐧𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐁𝐞𝐥𝐠𝐢𝐚: 𝐜𝐮𝐥𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐫𝐞𝐥𝐢𝐠𝐢𝐨𝐚𝐬𝐞.

Astfel, de marțea aceasta, 𝑝𝑢𝑡𝑒𝑚 𝑚𝑒𝑟𝑔𝑒 𝑠𝑎̆ 𝑛𝑒 𝑓𝑎𝑐𝑒𝑚 𝑐𝑢𝑚𝑝𝑎̆𝑟𝑎̆𝑡𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒 𝑑𝑒 𝐶𝑟𝑎̆𝑐𝑖𝑢𝑛 𝑠𝑎𝑢 𝑠𝑎̆ 𝑚𝑒𝑟𝑔𝑒𝑚 𝑙𝑎 𝑝𝑖𝑠𝑐𝑖𝑛𝑎̆ 𝑑𝑢𝑚𝑖𝑛𝑖𝑐𝑎̆ 𝑑𝑖𝑚𝑖𝑛𝑒𝑎𝑡̦𝑎, 𝑑𝑎𝑟 𝑛𝑢 𝑝𝑢𝑡𝑒𝑚 𝑝𝑎𝑟𝑡𝑖𝑐𝑖𝑝𝑎 𝑙𝑎 𝑆𝑓𝑎̂𝑛𝑡𝑎 𝐿𝑖𝑡𝑢𝑟𝑔ℎ𝑖𝑒! Nici măcar în ziua de Crăciun! Trecerea sub tăcere a situației comunităților religioase și a sărbătorilor de Crăciun – prăznuirea anuală a nașterii lui Hristos - această nouă decizie arată o reală lipsă de cunoaștere a specificului vieții multor credincioși, în ciuda faptului că un protocol strict în acest sens a fost agreat de către episcopii din Belgia, în dialog cu autoritățile civile. 𝐀𝐜𝐞𝐚𝐬𝐭𝐚̆ 𝐭𝐚̆𝐜𝐞𝐫𝐞 𝐬𝐮𝐧𝐚̆ 𝐜𝐚 𝐮𝐧 𝐝𝐢𝐬𝐩𝐫𝐞𝐭̦ 𝐟𝐚𝐭̦𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐚𝐜𝐞𝐚 𝐜𝐫𝐞𝐝𝐢𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐬𝐚̆ 𝐯𝐢𝐛𝐫𝐞𝐳𝐞 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐢𝐥𝐞 𝐦𝐮𝐥𝐭𝐨𝐫 𝐜𝐨𝐧𝐜𝐞𝐭𝐚̆𝐭̦𝐞𝐧𝐢. 𝐆𝐚̆𝐬𝐢𝐦 𝐚𝐜𝐞𝐚𝐬𝐭𝐚̆ 𝐚𝐭𝐢𝐭𝐮𝐝𝐢𝐧𝐞 𝐝𝐞-𝐚 𝐝𝐫𝐞𝐩𝐭𝐮𝐥 𝐮𝐢𝐦𝐢𝐭𝐨𝐚𝐫𝐞!

La fel ca toți belgienii, împreună cu toți enoriașii noștri, 𝐬𝐮𝐧𝐭𝐞𝐦 𝐢𝐦𝐩𝐥𝐢𝐜𝐚𝐭̦𝐢, 𝐝𝐢𝐧 𝟏𝟖 𝐦𝐚𝐫𝐭𝐢𝐞, 𝐢̂𝐧 𝐥𝐮𝐩𝐭𝐚 𝐢̂𝐦𝐩𝐨𝐭𝐫𝐢𝐯𝐚 𝐩𝐚𝐧𝐝𝐞𝐦𝐢𝐞𝐢 𝐝𝐞 𝐂𝐨𝐯𝐢𝐝-𝟏𝟗. Angajamentul credincioșilor a fost deplin și complet în lupta împotriva acestei epidemii, la fel ca și dorința noastră de a servi binele comun. Au fost implementate protocoale riguroase în fiecare capelă, biserică sau catedrală, adaptându-se la dimensiunile spațiilor, astfel încât să se respecte instrucțiunile emise (purtarea unei măști, distanțarea, dezinfectarea mâinilor etc.). Am fost prudenți, loiali și vigilenți.

Pentru a contribui la efortul național, am acceptat să sărbătorim Săptămâna Mare, Paștele, Înălțarea Domnului, Rusaliile, și Ziua Tuturor Sfinților în izolare. Am amânat nunți și botezuri. Am oficiat înmormântări în cercuri foarte limitate. A fost, pentru toți credincioșii și pentru noi, preoți și monahi, o adevărată încercare, un adevărat sacrificiu.

În perioade de criză, toate resursele țării trebuie mobilizate. 𝐀𝐧𝐮𝐧𝐭̦𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐫𝐞𝐥𝐮𝐚̆𝐫𝐢𝐢 𝐬𝐚̆𝐯𝐚̂𝐫𝐬̦𝐢𝐫𝐢𝐢 𝐬𝐥𝐮𝐣𝐛𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐝𝐮𝐜𝐞, 𝐢̂𝐧 𝐞𝐠𝐚𝐥𝐚̆ 𝐦𝐚̆𝐬𝐮𝐫𝐚̆, 𝐥𝐚 𝐨 𝐜𝐫𝐞𝐬̦𝐭𝐞𝐫𝐞 𝐚 𝐜𝐚𝐩𝐚𝐜𝐢𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐝𝐞 𝐫𝐞𝐳𝐢𝐥𝐢𝐞𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐚 𝐭̦𝐚̆𝐫𝐢𝐢. Crăciunul nu este o sărbătoare pur comercială, și nici o sărbătoare pur familială. Esența sa este una creștină! Pentru noi, preoți și monahi, apropierea și slujirea credincioșilor spre a trăi această perioadă de pregătire pentru prăznuirea nașterii lui Hristos, oferindu-le Sfintele Taine, este 𝐨 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐄𝐒𝐄𝐍𝐓̦𝐈𝐀𝐋𝐀̆ 𝐚 𝐦𝐢𝐬𝐢𝐮𝐧𝐢𝐢 𝐧𝐨𝐚𝐬𝐭𝐫𝐞. Cât despre noi, credincioșii, posibilitatea primirii Sfintelor Taine este esențială. Pentru noi toți, este vorba despre un lucru fundamental care, după cum am văzut în multe rânduri, contribuie foarte mult la binele comun, chiar dacă este mai puțin evident pentru unii.

𝐍𝐮 𝐯𝐫𝐞𝐦 𝐧𝐢𝐦𝐢𝐜 𝐢̂𝐧 𝐩𝐥𝐮𝐬 𝐟𝐚𝐭̦𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐜𝐞𝐢𝐥𝐚𝐥𝐭̦𝐢 𝐜𝐞𝐭𝐚̆𝐭̦𝐞𝐧𝐢. Cu toate acestea, 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐟𝐮𝐧𝐝 𝐧𝐞𝐝𝐫𝐞𝐩𝐭 𝐬𝐚̆ 𝐟𝐢𝐦 𝐭𝐫𝐚𝐭𝐚𝐭̦𝐢 𝐦𝐚𝐢 𝐫𝐚̆𝐮 𝐝𝐞𝐜𝐚̂𝐭 𝐞𝐢. Și asta, mai ales că libertatea religioasă este un drept fundamental în țara noastră, atât în dimensiunea ei colectivă și publică, cât și în cea privată. Prin urmare, vă rugăm să aveți încredere în noi și în ceilalți. Și noi vrem binele țării.

𝐄𝐬𝐭𝐞 𝐩𝐨𝐬𝐢𝐛𝐢𝐥, 𝐚𝐬̦𝐚 𝐜𝐮𝐦 𝐚𝐦 𝐬̦𝐢 𝐟𝐚̆𝐜𝐮𝐭-𝐨 𝐝𝐞𝐣𝐚, 𝐬𝐚̆ 𝐧𝐞 𝐭𝐫𝐚̆𝐢𝐦 𝐬𝐚̆𝐫𝐛𝐚̆𝐭𝐨𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐮𝐧𝐚̂𝐧𝐝 𝐢̂𝐧 𝐚𝐩𝐥𝐢𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐦𝐚̆𝐬𝐮𝐫𝐢 𝐬𝐭𝐫𝐢𝐜𝐭𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭𝐚̆ 𝐫𝐞𝐠𝐮𝐥𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐚𝐧𝐢𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐥𝐚 𝐟𝐞𝐥 𝐝𝐞 𝐦𝐮𝐥𝐭 𝐜𝐚 𝐢̂𝐧 𝐦𝐚𝐠𝐚𝐳𝐢𝐧𝐞𝐥𝐞 𝐧𝐞-𝐞𝐬𝐞𝐧𝐭̦𝐢𝐚𝐥𝐞, 𝐦𝐮𝐳𝐞𝐞 𝐬𝐚𝐮 𝐥𝐚 𝐩𝐢𝐬𝐜𝐢𝐧𝐞. Comunitățile noastre numără multe, chiar foarte multe persoane care vin la slujbă în fiecare duminică! Suntem gata să creștem numărul slujbelor și să fim creativi, dacă ne oferiți mijloacele necesare și vă deschideți la soluții alternative (slujirea în aer liber de Crăciun, de exemplu).

Domnule prim-ministru, într-o criză, fiecare trebuie să fie la locul său și să facă ceea ce trebuie să facă. Îngrijitorii îngrijesc. Forțele de ordine controlează și protejează. Comercianții comercializează. Profesorii predau. Studenții studiază. Fermierii cultivă... 𝐋𝐚̆𝐬𝐚𝐭̦𝐢 𝐜𝐫𝐞𝐝𝐢𝐧𝐜𝐢𝐨𝐬̦𝐢𝐢 𝐬̦𝐢 𝐜𝐞𝐭𝐚̆𝐭̦𝐞𝐧𝐢𝐢 𝐬𝐚̆ 𝐬𝐚̆𝐫𝐛𝐚̆𝐭𝐨𝐫𝐞𝐚𝐬𝐜𝐚̆, 𝐬𝐚̆ 𝐬𝐞 𝐫𝐨𝐚𝐠𝐞 𝐬̦𝐢 𝐬𝐚̆ 𝐬𝐞 𝐫𝐞𝐮𝐧𝐞𝐚𝐬𝐜𝐚̆ 𝐢̂𝐧 𝐛𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐢𝐥𝐞 𝐥𝐨𝐫.

Mulțumindu-vă pentru serviciul pe care îl faceți țării în acest moment foarte dificil, vă asigurăm de preocuparea noastră pentru binele comun și de pomenirea în rugăciunile noastre.

Autorii: Charles d'Alançon, Pr. Cédric Claessens Pr. Benoît de Baenst

* Tainele Botezului, Euharistiei, Spovedaniei, Mirungerii, Sfântului Maslu, Cununiei și Hirotoniei.

8 commentaires


...redeschiderea bisericilor!

J'aime

Dim toatā inima doresc deschiderea bisericilor!

J'aime

Da sant de acord pentru deschiderea bisericilor si savarsirea liturghiei.

J'aime

Va rugam, redeschideti bisericile!🙏

J'aime

Va rugam să deschideți bisericile!

J'aime
bottom of page