top of page
Caută

INVITAȚIE la „petrecerea” de hram: LUNI, 7 SEPT, de la 19.30


Iubiților,


Marțea ce vine, pe 8 septembrie, e ziua de naștere a Maicii Domnului, ocrotitoarea parohiei noastre, de aproape 30 de ani, și a fiecăruia dintre noi, de când ne știm!

Date fiind condițiile curente, nu putem organiza prea multe și prea mari evenimente, precum în anii trecuți, dar putem - Slavă Domnului! - organiza esențialul: „petrecerea” de hram. Încercăm astfel să o cinstim precum se cuvine și precum credem că îi face bucurie Preasfintei Stăpâne. Iată detaliile:


Unde?

Petrecerea va fi găzduită de chiar Cea sărbătorită, la Dânsa acasă.

Adresa deja știută: Heistraat 319, 2610 Wilrijk.


Când?

În noaptea de luni, 7 spre marți, 8 septembrie 2020, începând cu ora 19.30.


Meniul?

La aperitiv, vom servi Vecernia Mare cu Litie, începând cu ora 19.30.

Pe la ora 21.00, vom continua ospățul cu Utrenia, garnisită, în mod deosebit, cu Paraclisul Maicii Domnului.

Ca fel principal, vom servi Sfânta Liturghie, de pe la 22.30.


Mâini de ajutor?

Desigur, o mână - sau chiar mai multe! - de ajutor în organizarea petrecerii este mai mult decât binevenită. Încercăm să ne împărțim sarcinile cu precizie, pentru a fi cât mai eficenți. Așadar, dacă doriți să ajutați la curățarea și împodobirea cu flori a bisericii, la pregătirea agapei (vom împărți pachete sigilate, de care ne vom bucura fiecare la casa noastră) sau în alte privințe, vă rugăm să contactați pe pr. George (tel: 0488.369.183; e-mail: prgeorge@biserica.be).


Darul?

Doar nu o să venim cu mâna goală la petrecere, nu? Nu se face! Minunat - și mult bine-plăcut! - ar fi Maicii Domnului să îi aducem în dar acele câteva ore de priveghere. De câte ori și cu câtă râvnă nu am „privegheat”, în toți anii vieții noastre, la petrecerile de tot felul în cinstea unor prieteni dragi? Cu cât mai mult nu s-ar cădea atunci să priveghem, măcar cu aceeași râvnă și bucurie, în cinstea Maicii Domnului?Dar cui are drag și îi este cu putință poate să dăruiască și ceva în plus, fără îndoială la fel de bine-plăcut Preasfintei, anume să îmbrace pentru școală un copil sărac, din România, dintre cei peste 7.000 (da, șapte mii!) de care se ocupă Părintele Dan Damaschin, de la Iași. Potrivit estimărilor Părintelui, un set de hăinuțe (încălțări, ciorăpei, pantaloni, bluziță, vestă, lenjerie), o „trusă de frumusețe” (șampon, săpun, periuță și pastă de dinți, detergent) și o trăistuță cu merinde costă cam 55 euro.

Dacă doriți, așadar, să trimiteți la școală un copil, puteți dărui cei 55 de euro pe una din aceste căi:

1. Prin transfer bancar, folosind detaliile de mai jos:

Beneficiar: Roemeense Orthodoxe Parochie Antwerpen

IBAN: BE84 0013 6127 4859, deschis la BNP Paribas Fortis

Comunicare: Petrecere hram


2. Cu card de credit sau prin Paypal:

3. Lăsând bănuții într-un plic la pangar sau în cutia poștală a bisericii (în plic, bine ar fi să puneți și un pomelnic, iar pe el să scrieți Petrecere hram).


Pentru a asigura transparența, după „petrecre” vom posta aici și pe Facebook o informare asupra donațiilor primite, precizând inițialele numelui și suma oferită.


Să ne vedem bucuroși și să petrecem frumos!

Comments


bottom of page