top of page
Caută

Cum putem lua parte la slujbele din SĂPTĂMÂNA MARE și SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ?

Iubiți credincioși,


În ciuda speranțelor tuturor - dar, totuși, cu îngăduința Bunului Dumnezeu - se pare că nici Paștile de anul acesta nu vor fi așa cum eram învățați. Date fiind restricțiile de tot felul încă în vigoare în Flandra, posibilitățile de participarea la slujbe vor fi foarte limitate. Pe de altă parte, încercăm să găsim împreună căile optime ca oricine dorește să poată ajunge la biserică, încadrându-ne în limitele impuse de autoritățile civile. Va fi nevoie, desigur, de multă înțelegere, răbdare și bunăvoință, pe care nădăjduim că ne va ajuta Domnul să le cultivăm în inimile noastre de-a lungul acestor zile.

Iată, așadar, cum vom proceda:


 • Pentru toate slujbele din perioada 25 aprilie - 7 mai (Duminica Floriilor - Izvorul Tămăduirii), se suspendă sistemul de rezervare a unui loc prin SMS către unul dintre preoți. Cei care doresc să ia parte la una dintre aceste slujbe sunt rugați să se înscrie în tabelul de mai jos până cel târziu vineri, 23 aprilie, ora 23.59. În cursul zilei de sâmbătă, numele celor înscriși vor fi amestecate, rezultând astfel o listă în ordine aleatorie. În acea ordine, fără nicio preferință, cei înscriși vor fi contactați telefonic pentru a fi întrebați la care slujbă doresc să vină (din cele pentru care vor fi încă locuri libere în momentul apelului!). Fiecare va alege o singură slujbă, iar rezervarea este pentru o singură persoană (adult), care poate fi însoțită de maxim doi copii sub 12 ani. Astfel, toate slujbele vor fi săvârșite cu ușile închise, numai în prezența celor care au locuri rezervate pentru acea slujbă.

 • În Săptămâna Mare, de luni până joi, Deniile vor începe la ora 19.00, fiind însă precedate de Sfânta Liturghie, dublând astfel numărul celor care pot particpa la o slujbă. Încurajăm călduros pe cei care pot, să opteze pentru prima slujbă, de la ora 17.00, lăsând astfel loc de la 19.00 celor care lucrează până mai târziu!

 • În Vinerea Mare, între orele 12.00 și 13.30, vom săvârși Vecernia Scoaterii Sfântului Epitaf. Acesta va rămâne pe masa din mijlocul bisericii spre închinarea oricui dorește, până seara, la ora 19.00, când vom începe Denia Prohodului.

 • În Sâmbăta Mare, de la ora 19.00, vom săvârși Utrenia - adică prima parte a Slujbei Învierii, care se săvărșea, de obicei, la miezul nopții.

 • Între orele 21.00 și 23.45, biserica va rămâne deschisă oricui dorește să vină să se împărtășească cu Sfintele Taine, să ia lumină (făclia va rămâne aprinsă în mijlocul bisericii), pască sau să ceară binecuvântarea coșurilor cu bucate (se înțelege că aceste bucate trebuie învelite cu folie de plastic sau puse în recipiente închise etanș). Accesul în biserică se va face pe rând, în limita a 15 persoane în același timp.

 • Sfânta Liturghie Pascală va fi săvârșită duminică dis-de-dimineață, de la ora 6.00.

 • În Duminica Paștilor, între orele 8.00 și 14.00, biserica va rămâne deschisă oricui dorește să vină să se împărtășească cu Sfintele Taine, să ia lumină (făclia va rămâne aprinsă în mijlocul bisericii), pască sau să ceară binecuvântarea coșurilor cu bucate (se înțelege că aceste bucate trebuie învelite cu folie de plastic sau puse în recipiente închise etanș). Accesul în biserică se va face pe rând, în limita a 15 persoane în același timp.

La ora 14.00 vom începe Vecernia, slujbă numită în popor și A Doua Înviere.

 • În Săptămâna Luminată, luni (a Doua zi de Paști), marți (a Treia Zi de Paști) și vineri (Izvorul Tămăduirii), vom sluji Utrenia și Sfânta Liturghie, de la ora 9.00. Desigur, în Vinerea Luminată, Sf. Liturghie va fi urmată de Sfințirea Mică a Apei, iar biserica va rămâne deschisă în acea zi, între orele 12.00 și 14.00, precum și între 17.00 și 20.00, pentru cei care vor dori să vină să își ia agheasmă.

 • Începând cu Duminica Sf. Toma (9 mai) se vor sluji câte două Sfinte Liturghii:

  • de la ora 8.00, în biserică, cu maxim 15 persoane.

  • de la ora 10.00, în aer liber, în curtea școlii din imediata vecinătate a bisericii, cu maxim 50 de persoane.

  • Pentru detalii asupra acestor slujbe, vă rugăm să reveniți pe site în cursul Săptămânii Luminate.


Programul integral al acestor două săptămâni îl puteți consulta la această legătură.

TOATE slujbele săvărșite în biserica noastră sunt transmise LIVE (video sau numai audio, după caz) pe Pagina de Facebook a Parohiei (accesibilă și dacă NU aveți cont pe această platformă!)


Vă mulțumim tuturor pentru înțelegere, vă dorim drum bun pe ce a mai rămas din calea postului și nădăjduim să ne putem întâlni cu pace și bucurie, în lumina praznicului Învierii Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos!

Cu binecuvântare,

pr. George & pr. Mario


Kommentare


bottom of page