top of page
Caută

COMUNICAT DE PRESĂ


În perioada 01.05.2023-15.11.2023, Asociația Parohia Ortodoxă Română Sfântul Antipa din Hasselt implementează proiectul Achiziții pentru parohia Ortodoxă Română din Hasselt, proiect finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Parteneri ai proiectului sunt Parohia Ortodoxă Română din Antwerpen și Revista Apostolia.


Proiectul își propune următoarele:

 Achiziția de obiecte liturgice specifice tradiției ortodoxe;

 Promovarea și protejarea valorilor religioase, culturale și tradiționale ale poporului român și în special al artei specifice tradiției ortodoxe;

 Dezvoltarea identității creștin ortodoxe, în contrast cu tradițiile religioase prezente în zonă;

 Cultivarea interesului și a atașamentului față de tradițiile specifice neamului nostru;

 Dezvoltarea stimei de sine prin conștientizarea valorilor grupului de apartenență națională.


Dorim ca prin acest proiect să împodobim locașul de cult pus la dispoziția noastră de către comunitatea catolică cu obiecte de cult specifice tradiției răsăritene și prin asta să avem un loc de întâlnire în rugăciune, pentru românii care locuiesc în regiune.


Comments


bottom of page