top of page
Caută

COMUNICAT DE PRESĂ

Actualizată în: 12 oct. 2023



În perioada 01.04.2023-15.11.2023, Asociația Filantropia VZW implementează proiectul Scoala Parohială Antwerpen - Dotare și dezvoltare, proiect finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Parteneri ai proiectului sunt Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale și Revista Apostolia.

Proiectul își propune următoarele:

o Dobândirea de cunoștinte de Limba Română (gramatică și vocabular) pentru copiii înscriși la atelier, organizați în două grupe, pe două niveluri de dificultate. o Îmbunătățirea abilităților de comunicare în limbă română prin lecturi suplimentare și prin participare la activități; o Creșterea coeziunii între copii, care va genera dinamizarea comunității și atragerea de noi cursanți doritori de a lua parte la activități; o Formarea tinerei generații în spiritul afirmării identității culturale și lingvistice românești;

o Familiarizarea copiilor cu cultura și spiritualitatea poporului român.


Dorim ca prin acest proiect să intensificăm activitățile prezente și să dăm șansa cât mai multor copii și tineri din zona Antwerpen să deprindă valorile culturale și tradiționale specifice poporului român și să le transmită generațiilor următoare!




Comments


bottom of page