top of page
Caută

BISERICILE SE REDESCHID, ABUZUL CONTINUĂ...


Iubiți credincioși,

Așa cum mulți dintre dvs. știți deja, Guvernul Belgian a fost obligat de judecătorii de la Consiliul de Stat (echivalentul Curții Supreme de Justiție) să revină asupra deciziei de a interzice total accesul credincioșilor la slujbele religioase.

Abuzul însă continuă, în sensul că numărul maxim de persoane care pot lua parte la o slujbă a fost fixat din pix la 15, indiferent de suprafața lăcașului de cult. Normal (și rațional, cum le place unora să sublinieze...) ar fi ca numărul maxim de persoane să fie fixat prin raportare la suprafața utilizabilă, aplicându-se eventual același prag valabil pentru celelalte spații publice închise în care oamenii au acces în Belgia, în această perioadă: o persoană/10 m2. Este evident, oricărei minți (cât-de-cât) limpezi că o bisericuță de sat nu e totuna cu catedrala din centrul unui oraș, iar capacitatea lor de a primi în siguranță pe credincioși trebuie diferențiată. Este, de asemenea, evident că Statul tratează în continuare cu ușurătate nevoile religioase ale cetățenilor săi (da, suntem pe aici și cetățeni care avem așa ceva!), clasându-le ca fiind chiar mai puțin importante decât cele ne-esențiale! Așa se face că, în acest moment este perfect legal ca într-un magazin de jucării (sau de textile, sau de obiecte sanitare sau de orice altceva...) cu suprafața de 500 m2 să se afle simultan 50 de persoane, în vreme ce într-o biserică cu exact aceeași suprafață să fie permis accesul a DE TREI ORI MAI PUȚINE persoane!!! În consecință, continuăm să semnăm petiția publică adresată Prim-Ministrului Alexander De Croo, pe care îl (și pentru care ne) rugăm să ia măsurile necesare încetării discriminării credincioșilor: https://www.parohiaantwerpen.be/.../peti%C8%9Bie-pentru...


Între timp, sâmbăta și duminica aceasta vom săvârși câte două slujbe pe zi: SÂMBĂTĂ @8.30 - Sf. Liturghie @18.00 - Priveghere Mică

DUMINICĂ @8.00 - Sf. Liturghie @10.00 - Obednița


ATENȚIE! Accesul la slujbă se va face numai în urma rezervării în prealabil a unui loc: - vă puteți rezerva un loc contactând (printr-un SMS) pe unul dintre cei doi preoți (Pr. Mario - ; Pr. George - 0488.369.183). - copiii de până în 12 ani NU se pun la socoteală, dar prezența lor trebuie anunțată. De-a lungul slujbei, părinții sunt rugați să își țină - pe cât omenește cu putință - copiii pe lângă ei. - cei care primesc confirmarea rezervării unui loc sunt rugați să ajungă la biserică cel târziu cu 5 minute înaintea începerii slujbei. Pentru menținerea rânduielii, ușile bisericii vor fi închise pe durata săvârțirii slujbei. - dacă aveți rezervat un loc și nu mai puteți ajunge, dați de știre rapid unuia dintre preoți. Poate altcineva se poate bucura de acel moment, în locul lăsat liber de dvs!

Biserica va fi DESCHISĂ, în afara orelor de slujbă, pentru cei care nu vor putea fi prezenți la rugăciunea comună. Accesul în interorul lăcașului se va face respectând normele sanitare - dezinfectare mâini la intrare, mască facială, distanțare: - SÂMBĂTĂ biserica rămâne deschisă îndată după încheierea slujbei (aprox. ora 10.00), până la ora 18.00. - DUMINICĂ biserica rămâne deschisă îndată după încheierea celei de-a doua slujbe (aprox. ora 11.00), până la ora 14.00.

DUMINICĂ SEARA, vă invităm la o nouă SINAXĂ PAROHIALĂ: Pr. Prof. Constantin COMAN, ne va vorbi pe tema „Atât iubești, cât dăruiești”. Detalii, și link-ul pentru conectare, aici: https://www.parohiaantwerpen.be/programul


Spor în cele bune, tuturor! Rămâneți sănătoși!

Cu gând bun și binecuvântare, pr. George

Comentários


bottom of page