top of page
Caută

Ajutor pentru refugiații din UcrainaIubiților,

În seara aceasta, mulți dintre noi fierbem grâul pentru coliva pe care o vom aduce mâine dimineață la biserică spre pomenirea moșilor și strămoșilor, părinților, fraților și surorilor, fiilor și fiicelor și tuturor celor din neamul nostru adormiți întru nădejdea Învierii și a vieții de veci. După cum ne este datina, ne străduim, fiecare după putere, ca în numele lor să facem milostenie față de frații noștri aflați în nevoie.

Anul acesta însă, dimpreună cu ei îi vom pomeni și pe deja miile de frați ai noștri - marea majoritate, tineri - trecuți la cele veșnice, zilele acestea, în Ucraina.

Nu în ultimul rând, ne gândim la miile - deocamdată - de oameni, majoritatea femei și copii, care au ajuns de ieri în România, căutând un loc sigur pentru ei și pentru copiii lor.

Ca unii care - departe de casă trăind - știm bine ce înseamnă să te găsești deodată singur printre străini și să ți se întindă o mână de ajutor încercăm ca, în această zi, milostenia noastră să o îndreptăm către acești frați ai noștri aflați pe drumuri.


CONCRET, atât sâmbătă, cât și duminică, vom organiza câte o chetă în biserică, la sfârșitul Sfintei Liturghii.

Cei care nu pot ajunge sau preferă să o facă astfel, pot trimite darul lor prin transfer bancar sau cu un card de credit.

Detaliile bancare: Beneficiar: Roemeense Orthodoxe Parochie Antwerpen IBAN: BE84 0013 6127 4859, deschis la BNP Paribas Fortis Comunicare: Ajutor refugiați Ucraina


Bănuții pe care îi vom strânge astfel, îi vom trimite către zonele de la granița româno-ucraineană, unde deja mulți frați de-ai noștri au luat deja inițiativă și se luptă să vină în sprijinul refugiaților de război.


Domnul să vă răsplătească fiecăruia dărnicia, să ne păzească de războaiele de tot felul, să mângâie cu harul Său pe cei aflați în suferință și să dea gândul cel bun celor care, având vremelnic în mâinile lor putere asupra neamurilor, pot opri curgerea de sânge nevinovat!

Să ne rugăm pentru pacea lumii!

Comments


bottom of page