top of page
Caută

A INTRA SAU A NU INTRA ÎN BISERCĂ? A INTRA SAU A NU INTRA ÎN PANICĂ? - Astea-s întrebările!

Iubiți credincioși,

Vă scriu aceste rânduri cu nădejdea că sunteți cu toții bine și că veți rămâne așa zilele și săptămânile ce vin. Este limpede că traversăm o perioadă tulbure, pe care trebuie să încercăm să o înțelegem bine și să o traversăm cu bine, poate chiar cu folos.

Desigur, creștini fiind, cheia de înțelegere a tot ce se întâmplă în lume zilele acestea ar trebui să fie una teologică - adică una întemeiată nu doar pe existența în abstract, ci pe prezența și lucrarea reală a lui Dumnezeu în această lume. Ori dacă Dumnezeu a îngăduit (nu neapărat a rânduit, așadar) să trecem prin aceste vremuri, trebuie că ne putem și folosi cumva de ele în creșterea noastră duhovnicească.

Orice primejdie - personală sau comunitară - tinde să ne readucă pe noi, oamenii „cu picioarele pe pământ”, aducându-ne aminte de limitele noastre, zdruncinându-ne mândria și suficiența de sine și făcând evident adevărul fundamental că nu noi suntem stăpâni ai lumii acesteia, și nici măcar ai vieții noastre, ci Domnul. Câți dintre noi nu am uitat de Dumnezeu când ne-a fost bine, întorcându-ne însă din nou spre Dânsul și (re)descoperindu-I dragostea părintească atunci când ne-a fost greu?

Exact așa și acum: încercarea aceasta prin care trecem împreună nu trebuie să ne ducă la disperare și deznădejde, ci poate să ne ajute în reașezarea legăturii noastre CU DUMNEZEU și cu OAMENII.

Cei care ne rugam, să înmulțim rugăciunea, iar cei care uitaserăm să o mai facem să ne plecăm de acum genunchii în fața lui Dumnezeu, să aprindem candela la icoană și să cerem împreună: „Doamne, miluiește!”. (Mai ales cei care nu am mai făcut-o de multișor) să mergem să ne spovedim și, dacă se poate, să ne împărtășim cu Hristos - Doctorul sufletelor și al trupurilor, Izvorul vieții și al nemuririi!

Va trebui însă să facem toate acestea într-o manieră responsabilă, determinată mai ales de dragostea față de cel de lângă noi și de dorința de a nu contribui la agravarea situației. Astfel, pentru a limita, pe cât posibil, răspândirea virusului, mai ales în rândul persoanelor celor mai vulnerabile (bătrâni, bolnavi etc.), autoritățile belgiene au decis anularea sau restrângerea drastică a activităților care presupun adunări mari de oameni. Era de așteptat ca aceste măsuri să se răsfrângă și asupra vieții noastre bisericești. Așa se face că astăzi am fost informați de decizia Primăriei Antwerpen ca toate slujbele religioase publice să fie anulate, până cel mai devreme pe 3 aprilie 2020. Asta NU înseamnă însă că biserica va rămâne închisă în tot acest timp - scopul măsurilor este de a limita numărul de oameni prezenți SIMULTAN în același loc. Vom putea însă veni la biserică PE RÂND, respectând toate normele de igienă recomandate de autorități.


Mai concret, SÂMBĂTĂ, biserica va fi deschisă în intervalul orar 9.00 - 10.30, precum și după-amiază, între 15.00 și 19.00. Cei care au pregătit colivă o pot aduce - vom sâvârși Rânduiala pomenirii celor adormiți pentru fiecare în parte, fără a împărți însă bucate în biserică.

Cei deja programați pentru Spovedanie sunt rugați să vină la ora stabilită.

DUMINICĂ, biserica va fi deschisă în intervalul orar 7.00 - 16.00. În tot acest timp, se vor citi pe rând Acatistul Mântuitorului, Paraclisul Maicii Domnului și Catisme din Psaltire, iar eu vă voi sta la dispoziție pentru sfat, Spovedanie ori altă nevoie duhovnicească. Cei pregătiți în acest sens, vor putea, de asemenea, primi Sfânta Împărtășanie.

Nu în ultimul rând, încercăm să prelungim dragostea pentru semeni în acțiune concretă, organizând GRUPURI DE VOLUNTARI, care ar putea, dacă va fi nevoie, să vină în sprijinul persoanelor vulnerabile, care ar putea avea nevoie de sprijin practic pentru a trece de aceste zile (să le facem cumpărăturile, de pildă). Dacă credeți că puteți da o mână de ajutor, dați-mi, vă rog, de știre, fie pe telefon fie aici, pe Facebook, prin mesaj privat.

Să ne ajute Domnul fiecăruia să ne păstrăm discernământul - să luăm adică aminte la sfaturile specialiștilor, dar să nu uităm că suntem cu toții - și ei, și noi - în mâna și în purtarea de grijă a lui Dumnezeu, Cel ce ține lumea aceasta laolaltă! Doamne, miluiește!

Cu părintească dragoste și binecuvântare, pr. George

Comments


bottom of page