top of page
Caută

22 martie 2020: Sesiune de informare pe teme consulare, în Parohia Antwerpen

Actualizată în: 20 feb. 2020


În ultimii ani, Consulatul României în Belgia a făcut eforturi să vină mai eficient în întâmpinarea nevoilor cetățenilor români stabiliți, pentru mai scurt sau mai lung timp, în această parte a Europei. Mutarea într-un nou sediu, mai adecvat, și introducerea posibilității de a te programa online, eliminând astfel timpii lungi de așteptare, sunt doar două dintre cele mai evidente îmbunătățiri.


Ecaterina CONSTANTINESCU - Șeful Secției Consulare, Bruxelles

Cei din Consulat, în frunte cu d-na Ecaterina CONSTANTINESCU, șeful Secției Consulare a Ambasadei României în regatul Belgiei, sunt însă conștienți că e încă mult loc de mai bine, așa că invită pe cei interesați la o sesiune  de informare pe teme consulare, în Antwerpen. Aceasta va avea loc duminică, 22 martie 2020, începând cu ora 13:00, în biserica noastră.

În cadrul întâlnirii vor fi abordate aspecte de interes din activitatea consulară (Ghișeul Consular on line E-consulat - www.econsulat.ro, principalele modificări legislative și procedurale survenite în activitatea specifică, precizări referitoare la asistența și protecția consulară acordată cetățenilor români aflați în străinătate).

În plus, se vor oferi detalii despre modalitatea în care se poate obține o programare pentru depunerea cererilor pentru efectuarea serviciilor consulare la nivelul Secției Consulare, inclusiv prin oferirea de exemple concrete și /sau simulări, pentru a se asigura soluționarea rapidă și eficientă a serviciului consular, în scopul evitării deplasărilor multiple la sediul Secției Consulare.

În egală măsură, această întâlnire reprezintă o oportunitate pentru românii din zona Antwerpen să comunice reprezentanților Consulatului opiniile lor despre modul în care activitatea acestei instituții ar putea fi îmbunătățită.

Să ne vedem bucuroși și numeroși!

Comments


bottom of page