top of page
Caută

14 aprilie @14.00: Sesiune de informare pe teme consulare, în Antwerpen

Actualizată în: 17 apr. 2019În ultimii ani, Consulatul României în Belgia a făcut eforturi să vină mai eficient în întâmpinarea nevoilor cetățenilor români stabiliți, pentru mai scurt sau mai lung timp, în această parte a Europei. Mutarea într-un nou sediu, mai adecvat, și introducerea posibilității de a te programa online, eliminând astfel timpii lungi de așteptare, sunt doar două dintre cele mai evidente îmbunătățiri.

Cei din Consulat sunt însă conștienți că e încă mult loc de mai bine, așa că invită pe cei interesați la o sesiune  de informare pe teme consulare, în Antwerpen. Aceasta va avea loc duminică, 14 aprilie 2019, începând cu ora 14:00, la Hollandsche Club Antwerpen (Venusstraat 17, 2000 Antwerpen).

În cadrul întâlnirii vor fi abordate aspecte de interes din activitatea consulară (Ghișeul Consular on line E-consulat - www.econsulat.ro, principalele modificări legislative și procedurale survenite în activitatea specifică, precizări referitoare la asistența și protecția consulară acordată cetățenilor români aflați în străinătate).

În plus, se vor oferi detalii despre modalitatea în care se poate obține o programare pentru depunerea cererilor pentru efectuarea serviciilor consulare la nivelul Secției Consulare, inclusiv prin oferirea de exemple concrete și /sau simulări, pentru a se asigura soluționarea rapidă și eficientă a serviciului consular, în scopul evitării deplasărilor multiple la sediul Secției Consulare.

În egală măsură, această întâlnire reprezintă o oportunitate pentru românii din zona Antwerpen să comunice reprezentanților Consulatului opiniile lor despre modul în care activitatea acestei instituții ar putea fi îmbunătățită.

Comentarios


bottom of page