top of page
Caută

ȘCOALA DE DANSURI caută noi membri


Dragii noștri, Știm cu toții că dansul popular românesc este o expresie a tradițiilor și sentimentelor românești și că, prin intermediul lui, putem cultiva în sufletele copiilor dragostea față de istoria și identitatea noastră națională. Fiecare dans amintește de specificul regiunii de unde a luat naștere și poartă în sine energia și vitalitatea atât de caracteristice poporului nostru. Departe de meleagurile românești, ne propunem să învățăm pe cei mici ai noștri și să arătăm celorlați despre dansul nostru specific.

Cursul va avea loc în fiecare miercuri (exceptând vacanțele școlare și zilele libere naționale), între orele 16.00 și 18.00, în sala din Rozenkransplein 10, 2610, Antwerpen (lânga biserica noastră). Cei noi înscriși se vor adauga grupului existent și vor participa la serbări, festivaluri și diferite alte evenimente.

Înscrierile vor avea loc în perioada 5 - 19 septembrie, prin completarea următorului formular:


Școala noastră de dansuri este sprijinită de DEPARTAMENUL ROMÂNILOR DE PRETIDINDENI și de fundația Filantropia. Doriți să ajutați? AICI găsiți proiectele pe care le sprijină fundația parohiei noastre.


Informații suplimentare 0485642609 - Monica BRAEKEN. Știați că ...? Sf. Mc. Filimon a fost actor și, datorită meseriei pe care a avut-o, este considerat ocrotitorul artiștilor? Viața pe larg și mai multe informații pot fi aflate în sinaxarul din 14 decembrie, data la care este prăznuit.

Comments


bottom of page