top of page
Caută

Înscrieri la școala de dansuri populare ''Sfântul Mucenic Filimon"

Actualizată în: 16 oct. 2021
Dragii noștri,


Știm cu toții că dansul popular românesc este o expresie a tradițiilor și sentimentelor românești și că, prin intermediul lui, putem cultiva în sufletele copiilor dragostea față de istoria și identitatea noastră națională. Fiecare dans amintește de specificul regiunii de unde a luat naștere și poartă în sine energia și vitalitatea atât de caracteristice poporului nostru.


Punându-vă la inimă aceste gânduri, vă anunțăm că începând cu 10 noiembrie va debuta cursul de dansuri populare, dedicate copiilor cu vârste cuprinse între 6 și 14 ani.


Cursul va avea loc în fiecare miercuri (exceptând vacanțele școlare și zilele libere naționale), între orele 16.00 și 18.15, în sala din Rozenkransplein 10, 2610, Antwerpen (lânga biserica noastră). In funcție de numărul copiilor înscriși, vom organiza una sau două grupe de lucru.
Taxa de înscriere este de 90 euro și se va achita în contul IBAN: BE84 0013 6127 4859, deschis la BNP Paribas Fortis, beneficiar Roemeense Orthodoxe Parochie Antwerpen, cu mențiunea ȘCOALA DE DANSURI POPULARE. Taxa servește pentru închirierea sălii pe toată perioada anului școlar și pentru procurarea materialelor necesare activităților.

Pentru cei care nu au posibilitatea să achite taxa, parohia va oferi burse (scutire de taxă).


Înscrierile vor avea loc în perioada 18 octombrie - 5 noiembrie, prin completarea următorului formular:Cu entuziasm așteptăm să trezim interesul copiilor pentru dansul popular românesc și să prindă drag de tradițiile cu care se întrepătrunde atât de minunat.


Informații suplimentare 0485642609 - Monica BRAEKEN.Știați că ...?

Sf. Mc. Filimon a fost actor și, datorită meseriei pe care a avut-o, este considerat ocrotitorul artiștilor? Viața pe larg și mai multe informații pot fi aflate în sinaxarul din 14 decembrie, data la care este prăznuit.
Comentários


bottom of page