top of page
Caută

CUM PRĂZNUIM ÎNVIEREA DOMNULUI în condiții de pandemie???Iubiți credincioși,

Credem că a devenit deja evident pentru toată lumea că Paștele de anul acesta nu va putea fi prăznuit așa cum suntem învățați de mici copiii. 𝐑𝐞𝐠𝐥𝐞𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚̆𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐥𝐞𝐠𝐚𝐥𝐞 în vigoare în Belgia în acest moment spun cam așa: - deși multe alte locuri publice, considerate de interes stringent, sunt accesibile publicului, cu respectarea unor condiții de igienă, locașurile de cult rămân închise slujbelor religioase cu participarea credincioșilor. 𝐄𝐬𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐬𝐚̆ 𝐢̂𝐧𝐬𝐚̆ 𝐬𝐚̆𝐯𝐚̂𝐫𝐬̦𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐬𝐥𝐮𝐣𝐛𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐜𝐮 𝐮𝐬̦𝐢𝐥𝐞 𝐢̂𝐧𝐜𝐡𝐢𝐬𝐞, numai de către preot și cei care îl ajută (cântăreț, paracliser), cu transmiterea lor LIVE pe Internet, cum am și procedat în parohia noastră încă de la începutul crizei. - 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐳𝐢𝐬𝐚̆ 𝐝𝐞𝐩𝐥𝐚𝐬𝐚𝐫𝐞𝐚 (𝐜𝐮 𝐦𝐚𝐬̦𝐢𝐧𝐚) 𝐢̂𝐧 𝐚𝐥𝐭 𝐬𝐜𝐨𝐩𝐭 𝐝𝐞𝐜𝐚̂𝐭 𝐜𝐞𝐥𝐞 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐢𝐝𝐞𝐫𝐚𝐭𝐞 𝐚 𝐟𝐢 𝐞𝐬𝐞𝐧𝐭̦𝐢𝐚𝐥𝐞 (pentru a merge la serviciu, la cumpărături, farmacie, bancă, poștă etc); din nefericire, mersul la biserică NU a fost inclus în această listă, nici în Belgia, precum nici în România, iar deplasarea în acest scop se poate pedepsi cu amendă. Așa stând lucrurile, în parohia noastră, Slujba de Înviere se va desfășura în așa fel încât să ne putem bucura, deși nedeplin, de praznic, încadrându-ne în cadrul legal și neriscând expunerea de orice fel. 𝐕𝐨𝐦 𝐬𝐚̆𝐯𝐚̂𝐫𝐬̦𝐢 𝐬𝐥𝐮𝐣𝐛𝐚 𝐢̂𝐦𝐩𝐫𝐞𝐮𝐧𝐚̆, 𝐝𝐨𝐚𝐫 𝐜𝐚̆ 𝐧𝐨𝐢, 𝐩𝐫𝐞𝐨𝐭̦𝐢𝐢 𝐬̦𝐢 𝐜𝐚̂𝐧𝐭𝐚̆𝐫𝐞𝐭̦𝐢𝐢, 𝐯𝐨𝐦 𝐟𝐢 𝐢̂𝐧 𝐛𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐚̆, 𝐢𝐚𝐫 𝐟𝐫𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐯𝐨𝐚𝐬𝐭𝐫𝐞 𝐯𝐞𝐭̦𝐢 𝐟𝐢 𝐢̂𝐦𝐩𝐫𝐞𝐮𝐧𝐚̆ 𝐜𝐮 𝐧𝐨𝐢 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐜𝐚𝐬𝐞𝐥𝐞 𝐯𝐨𝐚𝐬𝐭𝐫𝐞. Verigile de legătură vor fi două: 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐦𝐢𝐬𝐢𝐚 𝐯𝐢𝐝𝐞𝐨 𝐋𝐈𝐕𝐄 de pe pagina parohiei și 𝐜𝐨𝐧𝐬̦𝐭𝐢𝐢𝐧𝐭̦𝐚 𝐝𝐫𝐚𝐠𝐨𝐬𝐭𝐞𝐢 𝐬̦𝐢 𝐚 𝐮𝐧𝐢𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐧𝐨𝐚𝐬𝐭𝐫𝐞, pusă, anul acesta, la încercare. Prin urmare, se impun câteva 𝐩𝐫𝐞𝐜𝐢𝐳𝐚̆𝐫𝐢 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐭𝐢𝐜𝐞: - Slujba va începe, ca în fiecare an, la ora 23.30, cu citirea Canonului Sâmbetei Mari. În biserică se sting toate luminile, cu excepția candelei de deasupra altarului. ===== În casele voastre, 𝐩𝐨𝐫𝐧𝐢𝐭̦𝐢 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐦𝐢𝐬𝐢𝐚 𝐋𝐈𝐕𝐄 și așezați-vă înaintea colțului de rugăciune pregătit și împodobit din timp. În mijlocul lui 𝐚𝐬̦𝐞𝐳𝐚𝐭̦𝐢 𝐜𝐚𝐧𝐝𝐞𝐥𝐚 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐧𝐬𝐚̆ și, eventual, stingeți toate celelalte lumini din casă. - În biserică, la ora 0.00 va răsuna chemarea întreită „Veniți de luați lumină!”. Din nefericire, nu-i vor putea răspunde decât cei aflați acolo. ===== În casele voastre, 𝐜𝐚𝐩𝐮𝐥 𝐟𝐚𝐦𝐢𝐥𝐢𝐞𝐢 𝐢̂𝐬̦𝐢 𝐯𝐚 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐧𝐝𝐞 𝐥𝐮𝐦𝐚̂𝐧𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐜𝐚𝐧𝐝𝐞𝐥𝐚̆, 𝐨𝐟𝐞𝐫𝐢𝐧𝐝 𝐚𝐩𝐨𝐢 𝐥𝐮𝐦𝐢𝐧𝐚 𝐭𝐮𝐭𝐮𝐫𝐨𝐫 𝐜𝐞𝐥𝐨𝐫𝐥𝐚𝐥𝐭̦𝐢 𝐚𝐢 𝐜𝐚𝐬𝐞𝐢. - În biserică se va continua Slujba Învierii, cu citirea Sfintei Evanghelii, cântarea Canonului Paștilor și săvârșirea Sfintei Liturghii. ==== În casele voastre, încercați să „𝐫𝐚̆𝐦𝐚̂𝐧𝐞𝐭̦𝐢 𝐩𝐞 𝐫𝐞𝐜𝐞𝐩𝐭̦𝐢𝐞”,, nu doar cu conexiunea la Internet, ci mai ales 𝐜𝐨𝐧𝐞𝐜𝐭𝐚̂𝐧𝐝𝐮-𝐯𝐚̆ 𝐦𝐢𝐧𝐭𝐞𝐚 𝐬̦𝐢 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐚 𝐥𝐚 𝐜𝐞𝐥𝐞 𝐜𝐞 𝐯𝐞𝐭̦𝐢 𝐯𝐞𝐝𝐞𝐚 𝐬̦𝐢 𝐚𝐮𝐳𝐢 𝐜𝐚̆ 𝐬𝐞 𝐢̂𝐧𝐭𝐚̂𝐦𝐩𝐥𝐚̆ 𝐢̂𝐧 𝐛𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐚̆. - cel mai dureros moment va fi, probabil, pentru mulți, auzirea chemării la Împărtășire - „Cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste, apropiați-vă”. Din nefericire, dar - să nu uităm! - și din ingăduința lui Dumnezeu, anul acesta NU veți putea da curs acestei chemări. ==== În casele voastre, puneți această durere din inima voastră înaintea lui Hristos și, în toată vremea Împărtășirii preoților, 𝐟𝐚𝐜𝐞𝐭̦𝐢-𝐯𝐚̆ 𝐑𝐮𝐠𝐚̆𝐜𝐢𝐮𝐧𝐢𝐥𝐞 𝐝𝐢𝐧𝐚𝐢𝐧𝐭𝐞𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐢𝐫𝐢𝐢 𝐒𝐟𝐢𝐧𝐭𝐞𝐢 𝐈̂𝐦𝐩𝐚̆𝐫𝐭𝐚̆𝐬̦𝐚𝐧𝐢𝐢, rugând pe Hristos cu adevărat să ne facă vrednici pe toți de primirea Sfintelor Taine, în biserica Sa. - la sfârșitul slujbei, să aveți pregătite i) 𝐩𝐚𝐬𝐜𝐚 (𝐬𝐚𝐮, 𝐢̂𝐧 𝐥𝐢𝐩𝐬𝐚 𝐞𝐢, 𝐨 𝐩𝐚̂𝐢𝐧𝐞) și ii) 𝐜𝐨𝐬̦𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐛𝐮𝐜𝐚𝐭𝐞, în care să puneți câte un pic din tot ce ați pregătit pentru masa de Paști. Noi, în biserică, vom citi Rugăciunea rânduită pentru binecuvântarea pâinii (numită și „paști” sau „pască”) și pe cea pentru binecuvântarea bucatelor - a cărnurilor, a brânzei și a ouălor, stropindu-le pe fiecare cu agheasmă. ==== În casele voastre, veți asculta cu atenție rugăciunile, iar 𝐜𝐚̂𝐧𝐝 𝐩𝐫𝐞𝐨𝐭𝐮𝐥, 𝐢̂𝐧 𝐛𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐚̆, 𝐯𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐩𝐢 𝐜𝐮 𝐚𝐠𝐡𝐞𝐚𝐬𝐦𝐚̆, 𝐜𝐚𝐩𝐮𝐥 𝐟𝐚𝐦𝐢𝐥𝐢𝐞𝐢 𝐬𝐚𝐮 𝐚𝐥𝐭𝐜𝐢𝐧𝐞𝐯𝐚 𝐝𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐜𝐞𝐢 𝐚𝐢 𝐜𝐚𝐬𝐞𝐢, 𝐜𝐮 𝐦𝐮𝐥𝐭𝐚̆ 𝐚𝐭𝐞𝐧𝐭̦𝐢𝐞, 𝐯𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐩𝐢, 𝐝𝐞 𝐚𝐬𝐞𝐦𝐞𝐧𝐞𝐚, 𝐩𝐚𝐬𝐜𝐚 𝐬̦𝐢 𝐛𝐮𝐜𝐚𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐜𝐮 𝐚𝐠𝐡𝐞𝐚𝐬𝐦𝐚̆, 𝐢𝐚𝐫 𝐢̂𝐧 𝐥𝐢𝐩𝐬𝐚 𝐚𝐜𝐞𝐬𝐭𝐞𝐢𝐚 𝐥𝐞 𝐯𝐚 𝐢̂𝐧𝐬𝐞𝐦𝐧𝐚 𝐜𝐮 𝐬𝐞𝐦𝐧𝐮𝐥 𝐒𝐟𝐢𝐧𝐭𝐞𝐢 𝐂𝐫𝐮𝐜𝐢 (ca și cum am închina un copil, de pildă). Încercați, așadar, să vă îngrijiți, în cursul zilei de astăzi, de: - pregătirea și împodobirea colțului de rugăciune. Dacă puteți, printați icoana Învierii Domnului, de mai jos, și așezați-o în mijloc. - pregătirea candelei și a lumânărilor; - pregătirea pascăi și a coșului de bucate.


𝐃𝐔𝐌𝐈𝐍𝐈𝐂𝐀̆, de la 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟐.𝟎𝟎, vom săvârși, în biserică, „𝐀 𝐝𝐨𝐮𝐚 𝐈̂𝐧𝐯𝐢𝐞𝐫𝐞”, pe care o veți putea, de asemenea, urmări LIVE pe pagina de Facebook a Parohiei. Apoi, seara, de la 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟖.𝟎𝟎, vă invităm pe toți să luați parte la obișnuita, de acum, 𝐒𝐢𝐧𝐚𝐱𝐚̆ 𝐏𝐚𝐫𝐨𝐡𝐢𝐚𝐥𝐚̆ 𝐨𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞, spre a ne vedea la față, a ne împărtăși gândurile și bucuria și, nu în ultimul rând, a cânta împreună „Hristos a înviat!”. Link-ul pentru conectare la ZOOM este acesta: https://zoom.us/j/92927400082 𝐕𝐚̆ 𝐝𝐨𝐫𝐢𝐦 𝐭𝐮𝐭𝐮𝐫𝐨𝐫 𝐜𝐚 𝐏𝐫𝐚𝐳𝐧𝐢𝐜𝐮𝐥 𝐈̂𝐧𝐯𝐢𝐞𝐫𝐢𝐢 𝐃𝐨𝐦𝐧𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐬𝐚̆ 𝐯𝐚̆ 𝐟𝐢𝐞 𝐭𝐮𝐭𝐮𝐫𝐨𝐫 𝐜𝐮 𝐩𝐚𝐜𝐞 𝐬̦𝐢 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐜𝐮𝐫𝐢𝐞, 𝐢̂𝐧 𝐜𝐢𝐮𝐝𝐚 𝐜𝐨𝐧𝐝𝐢𝐭̦𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐧𝐞𝐩𝐫𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐞 𝐩𝐫𝐚̆𝐳𝐧𝐮𝐢𝐫𝐢𝐢 𝐥𝐚𝐨𝐥𝐚𝐥𝐭𝐚̆.

Cu binecuvântare și cu nădejdea unei apropiate reîntâlniri față-către-față, Pr. George și Pr. Mario


Comentarios


bottom of page